IAB Forum 2012
С известно закъснение бихме искали да ви разкажем за IAB Forum, който се проведе на 14 март 2012 г. в София. Какво се случва с дигиталния пазар у нас и имаме ли вече база за сравнение с централна Европа бяха някои от важните теми на събитието. Професионалисти не само от онлайн бранша присъстваха и имаха възможността да зададат своите въпроси към лекторите.
Конференцията започна с презентация на Лазар Малаков от Инвестор.бг, който представи интересни данни за Българския пазар през 2011 г. Дали 4,1% ръст на интернет рекламата в страната е добър резултат на фона на кризата и на свиването на рекламните бюджети, е един доста субективен въпрос. Факт е, че повече компании от малкия и среден бизнес се обръщат към алтернативи на конвенционалните практики с надеждата с по-малко ресурси да получат по-големи резултати. Трябва да отбележим, че тази цифра включва единствено премиум рекламата, а Facebook и Google остават извън тази статистика. Разбира се, банковият сектор заедно с автомобилния държат челни места по разходи за реклама, но тук едва ли някой ще бъде изненадан от топ имената във финалната десятка.
Последвалата лекция засегна мобилния маркетинг в България. Някои от вас биха се замислили какво включва той? Със сигурност нямаме предвид игрите от сорта на обаждане по телефона за спечелване на 1,000,000 лв. Интересни са данните относно най-използваните операционни системи на мобилен трафик в страната. За сметка на преобладаващите Nokia потребители със Symbian, най-голям мобилен трафик се генерира от iPhone потребителите, които активно използват интернет както за приложения, така и за сърфиране. Определено на този етап може да се направи смел извод, че насищане на пазара със смарт телефони има, но дали са достатъчно смарт юзърите, които да таргетираме? :-)
Павел Коленда, който има над 18 години професионален опит в онлайн бранша в Полша, засегна темата за NFC. За тези, които не чували, NFC е съкратено от Near field communication и е тема, която заслужава отделен пост. С няколко думи – представлява използване на мобилни устройства за плащане и възползване от услуги чрез вграден чип в апарата. Ще мине още доста време преди в България да се изгради доверие в новите технологии и те да станат достъпни за употреба и практични не само за младите хора у нас. Интересно е да се отбележи, че ръстът на онлайн рекламата в Полша е 22%. Едно от важните неща, които той отбеляза на IAB forum, e, че интернет рекламата заедно с традиционните форми на маркетинг комуникации, може значително да увеличи обвързаността на потребителя с бранда. Надяваме се да виждаме по-често такива практики от страна на рекламодателите у нас.
Не по-малко интересни бяха дискусионните панели, които последваха. Хубаво е да отбележим, че все по-често и по-често сме канени на семинари, практически уебинари, конференции и всякакъв вид срещи и организации, на които присъстват професионалистите в бранша, но и все повече млади хора. Интересът към онлайн рекламата като цяло набира скорост, а рекламата като дисциплина става все по-интригуваща за студентите в страната. Надяваме се да виждаме все повече нови лица на тези събития, а относно онлайн рекламата в България – имаме какво да учим още от Централна Европа, но оставаме с надеждата, че се движим напред.
Tags: iab България, Интернет бранш
Oct 04, 2019
Браво, мне кажется, это отличная фраза
—
Это частный случай.. скачать фифа, скачать фифа или 15fifa.ru скачать фифа
Apr 23, 2020
Hello to all
In this puzzling time, I love you all
Appreciate your family and friends