И за Rich media форматите вече има стандарти!
След няколкомесечни срещи и обсъждания на Работна група „Уеб реклама”, беше одобрен вторият документ за Препоръчителен стандарт No 2 за уеб рекламата у нас. Той включва дефиниции на rich media рекламните елементи, препоръчителни изисквания при изработката и начинът им на работата, както и допълнителна свързана методология. Като приложение към него са и „Технически данни за изработка на стандартни и rich media рекламни елементи “ на български и английски език.
От документа можете да видите някои основни дефиниции на Rich media форматите, например:
– Rich media Ad Units, или Интерактивни мултимедийни реклами, са Мултимедийни рекламни елементи с интерактивни функционалности, отличаващи ги от стандартните рекламни банери. Rich Media рекламите дават възможности на потребителите да взаимодействат активно с тях (освен да гледат и кликват на рекламите). Характерно за Rich Media рекламите е, че може да има динамика и движение на елементите им, които да излизат извън стандартните размери на рекламните банери. Движението може да се появи автоматично или в резултат от намесата на потребителя. Rich Media рекламите могат да съдържат звук и/или видео. Rich Media е начин да се спечели вниманието на потребителя чрез динамика и интеракция, но без да се нарушава способността му да навигира в уеб страницата.
– Expandable Ad Units, или Разширяващи се реклами, са рекламни банери, които стартират в стандартен размер, след което могат да се разширяват, при кликване (click) или при посочване с курсора на мишката (roll over).
– Reverse Expandable Ad Units, или Саморазширяващи се реклами, са рекламни банери, които стартират в разширен вид (expanded) за няколко секунди (според зададения в стандарта лимит), след което се свиват автоматично до стандартните си размери.
– Floating Ad Units, или Плаващи реклами, са реклами, които се състоят от два елемента – плаващa анимация (floating animation) и свързан стандартен банер. Плаващата анимация стартира автоматично и преминава върху съдържанието на уеб страницата в прозрачен фонов слой (transparent background layer). След като плаващата
анимация се изпълни, тя се прибира в съответния стандартен банер, с който е свързана.
Плаващият рекламен елемент трябва:
– да заема формата на обекта, който визуализира;
– да не закрива логото на уеб сайта, в който се излъчва;
– да не се задържа за повече от 1 секунда върху други рекламни позиции, лога и основни
интерактивни елементи (поле за търсене, логин и главна навигация) в уеб сайта, в който се
излъчва;
– да бъде свързан с конкретен стандартен рекламен банер в уеб страницата, като излиза и се
прибира в съответния банер, след изпълнението на плаващата анимация.
Плаващи елементи могат да бъдат добавени и към разширяващи се (expandable) реклами.
– Video, или Видео реклами, са реклами, съдържащи единствено видео файл, излъчен в рамките на флаш банер. Видео файлът стартира автоматично без звук и завършва с кадър от видеото. Звукът се активира допълнително от
потребителя
– TVC Video, или TVC видео реклами, са реклами, излъчени в рамките на флаш банер, при които последователно се излъчва flash анимация и видео файл. Стартирането на видео файла се извършва задължително от потребителя. Видеото може да стартира с включен звук.
– Transitional Page / Between-the-Page / Interstitial Ad / Splash page, или Преходна страница, е широкоформатна реклама, която се зарежда за кратко време преди отварянето на заявената от потребителя уеб страница, закривайки нейното съдържание. Често се използва при преход от една уеб страница към друга, откъдето идва и наименованието й. Потребителят има възможност да изчака, докато рекламата се скрие сама или да я затвори/пропусне чрез съответния линк.
– Page Peelback / Teаrback, или Отгръщаща се страница, Реклама, позиционирана в горния десен ъгъл на браузера, имитираща подгънат надолу ъгъл. Когато потребителят задържи курсора на мишката си върху рекламния ъгъл (или ако кликне върху него), той отгръща надолу страницата, разкривайки цялата рекламна площ (гърба на уеб страницата).
Пълните документи можете да разгледате тук и тук.
Работна група „Уеб реклама” е създадена от Българска уеб асоциация в края на 2010 г., като постоянно действаща отворена платформа за работа в областта на уеб рекламата у нас. Дигитална агенция Interactive Share също участва в работната група.
Tags: iab България, Rich media формати, рекламен банер, рекламни банери
Oct 12, 2011
[…] като дизайн и функционалности рекламни формати – rich media banners, floating banners, transition pages и други. Няма спор, че и за да достигнеш целевата си аудитория […]
Dec 11, 2011
[…] и почти през месец да се появяват нови формати, извън приетите стандарти. Наскоро и IAB обявиха своите Rising Stars. Това, което прави […]
Feb 04, 2019
Да, има стандарти винаги, не само за rich media рекламите ами за всички, трябва да отговарят на необходими изисквания а често те се сменят през месец, затова и форматите и изискванията и позволените източници които се използват постоянно се променят. Ние от http://www.adsspirit.com изготвяме почти всички видове реклами и банери за интернет.