Интернет рекламата отбеляза сериозен ръст през 2015
Маркетолози от дигиталния бранш си задават въпроса в каква посоката отива дигиталната индустрия? Колко пари се харчат годишно за дигитална реклама и какви са алтернативите, съответстващи на новите технологии?
На тазгодишния форум на IAB България, който се проведе на 31 март, бяха обявени данни от бюджетите за реклама 2015. Те предизвикаха най-голям интерес на форума и накараха специалистите да разсъждават относно новите тенденции пред дигиталната реклама.
В България най-голям дял от рекламните бюджети все още се отделя за телевизионна реклама. Но ръст в онлайн рекламата има, и той е най-висок при дисплей рекламата, следвана от Гугъл търсене и Фейсбук реклама. Общите нетни приходи са се увеличили с 22% спрямо 2014, и възлизат на стойност близо 62 млн. лева.
Под формата на графика нетните приходи от дигитална реклама изглеждат така:
Челните три места в класацията на рекламните приходи по индустрии, включващи целия онлайн рекламен обем, се разпределят между секторите потребителски стоки, финансови услуги и телекомуникации. В класацията на топ 100 рекламодатели са се появили няколко нови фармацевтични компании, търговци на дребно и компании от финансовия сектор.
Специалистите са на мнение, че рекламата се пренася в интернет пространството, като основната причина е времето, което като потребители прекарваме в интернет – между 3-4 часа на ден. Тенденциите са ориентирани към мобилната реклама, както и видео съдържанието.
На форум IAB България за новите тенденции в дигиталната индустрия говори и Мартин Попов, генералният мениджър на Interactive share. Трендовете, които той открои са три основни – дата, видео и мобайл реклама.
Неговата презентация може да видите тук:
Tags: iab България, дигитална индустрия, дигитална реклама, интернет експерти, Интернет реклама, ръст в приходите, тенденции 2016
Apr 06, 2016
Доста интересна и полезна информация, обобщена накратко.
Засякох скоро и спор за и против ТВ рекламата във Facebook и ако се бях включил въпроса ми щеше да е “Къде прекарвате повече време – пред телевизора или в Интернет?”, като съм почти сигурен, че преобладаващата активна част от хората щяха да обосноват тренда за увеличение в размера на рекламните бюджети онлайн. Според мен ще расте дори повече размера на рекламните бюджети, защото свободния пазар го изисква и това ще е дългосрочен тренд.